موسسه اندیشه آسیا | مشاوره تاسیس انواع آموزشگاه و موسسات فرهنگی-هنری
منو

اخذ مجوز موسسه فرهنگی هنری چند منظوره


موسسه اندیشه آسیا

اگر از گذشته تا کنون نگاهی به انسان‌ها داشته باشیم، درمی‌یابیم که میل به هنر و زیبایی از همان ابتدا در آنها دیده می‌شده‌است. توجه انسان‌ها در طول تاریخ به نقاشی، مجسمه سازی، موسیقی و… مهر تصدیقی بر این ادعا است. از آنجایی که علاقه انسان‌ها به هنر و زیبایی غیرقابل انکار است، باید راهی درست برای پرورش و رشد این علایق فراهم کرد.

 

 

باید  قبول کرد برای اینکه انسان‌ها رشد پیدا کنند و به‌سوی کمال در حرکت باشند، به ارائه درست فرهنگ و هنر نیاز دارند. بدون شک جامعه‌ای که در آن به درستی به موضوع فرهنگ و هنر پرداخته شود، جامعه‌ای آرام‌تر، ایده‌ال‌تر و شادتر خواهدبود.

خوشبختانه در کشور ما این نیاز و علاقمندی به‌درستی شناسایی شده‌است و سعی بر این است تا با تاسیس و گسترش موسسات فرهنگی و هنری، بستر مناسبی برای رشد و توسعه هرچه بیشتر این مرز و بوم برداشته‌شود.  درواقع با توجه ویژه به هنر، می‌توان اتحاد و نزدیکی قابل قبولی را میان مردم یک جامعه فراهم آورد و ارتباط عمیقی را بینشان شکل داد. همه ما اگر هنر را به‌نوعی یک زبان مشترک بین مردم و راهی  برای ایجاد ارتباطی درست و عمیق بین آنها بدانیم، برای گسترش روزافزون آن تلاش خواهیم‌کرد.

اهمیت توجه به فرهنگ و هنر کشور موجب شده‌است تا افرادی که به‌دنبال راهی برای بازسازی کشور و اصلاح ارتباطات هستند، رویای تاسیس موسسه فرهنگی هنری را در سر بپرورانند. برای محقق شدن این رویا باید چند گام اساسی برداشته شود. ما در ادامه این مقاله در خصوص روال کلی برای اخذ مجوز موسسه فرهنگی هنری با شما صحبت خواهیم‌کرد.

تاسیس موسسه فرهنگی هنری چند منظوره

به‌طور کلی تمامی ‌افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند برای تاسیس موسسه فرهنگی هنری اقدام نمایند. افرادی که چنین موسساتی را تاسیس نمایند، می‌توانند برای اجرای انواع اهداف هنری و فرهنگی اقدام کنند.

اخذ موسسه فرهنگی چند منظورههمان‌طور که حتما می‌دانید، دامنه فرهنگ و هنر بسیار گسترده است و شاخه‌های زیادی را دربر می‌گیرد. افرادی که تمایل داشته‌باشند تا به صورت متمرکز تنها بر روی یکی از شاخه‌های فرهنگ و هنر فعالیت کنند، باید برای اخذ مجوز تاسیس موسسه فرهنگی هنری تک منظوره اقدام نمایند. اما افرادی که اهداف گسترده‌تری دارند و تمایل دارند تا در بخش‌های متنوع فرهنگ و هنر  فعالیت کنند، باید برای اخذ مجوز موسسه فرهنگی هنری چند منظوره اقدام کنند.

به منظور تاسیس موسسه فرهنگی هنری چند منظوره باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز تاسیس دریافت شود. از گام های اولیه اخذ مجوز موسسه فرهنگی و هنری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باید حداقل 3 نفر به‌عنوان هیئت موسس برای تاسیس موسسه فرهنگی و هنری چند منظوره و 2 نفر به عنوان هیئت مدیره موسسه فرهنگی هنری تک منظوره به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شوند.
 • نداشتن سوء پیشینه کیفری برای تمامی اعضا
 • داشتن تابعیت جمهوری اسلامی برای تمامی اعضا
 • حداقل 27سال تمام سن برای تمامی اعضا
 • داشتن کارت پایان خدمت، برخورداری از امکانات کافی برای تاسیس موسسه، داشتن صلاحیت علمی و تخصصی، داشتن تجربه و… از دیگر موارد اولیه و مهم برای اخذ مجوز موسسه فرهنگی و هنری به‌شمار می‌رود.

در مرحله بعدی ضرورت دارد تا اسناد و مدارک اعضا و هیئت مدیره تکمیل و به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شود. تکمیل فرم درخواست، تکمیل فرم مشخصات اعضا، ارائه کپی از شناسنامه وکارت پایان خدمت، ارائه  عکس پرسنلی و… از جمله این اسناد ضروری به‌شمار می‌رود.

اخذ مجوز موسسه فرهنگی هنری چند منظوره با موسسه مشاورین اندیشه آسیا

به‌منظور اخذ مجوز موسسه فرهنگی هنری تک منظوره و یا اخذ مجوز موسسه فرهنگی هنری چند منظوره باید راه پرپیچ و خمی طی شود. در واقع با تعیین حیطه فعالیتی موسسه فرهنگی و هنری، باید مسیرهای جداگانه‌ای طی شود. بدون‌شک برای اینکه بتوان این مسیر را به‌آسانی طی کرد و با سرعت بیشتری به نتیجه رسید، به نظرات کارشناسی افراد کاربلد نیاز خواهدبود.

موسسه مشاورین اندیشه آسیا با در اختیارداشتن کارشناسانی متبحر، آماده کمک به افراد علاقمند به تاسیس موسسه فرهنگی هنری می‌باشد. در واقع کارشناسان این مجموعه به خوبی مسیری که باید برای اخذ مجوز موسسه فرهنگی هنری طی شودرا می شناسند و می‌توانند در تسریع این مسیر دستیار ویژه شما باشند

موسسه مشاورین اندیشه آسیا از تجربه کافی برای انجام پروژه‌های شما برخوردار است و در مدت زمانی کوتاه و پیش‌بینی شده، پروژه‌های کارفرمایان را با موفقیت به‌اتمام می‌رساند. نکته مهم دیگر اینکه،  مجموعه اندیشه آسیا پس از اخذ مجوز شما را تنها نخواهد گذاشت و در ادامه راه برای کسب موفقیت‌های روزافزون، جذب مشتریان جدید و حل مسائل  و مشکلات کاری با شما همراه خواهدبود.

در صورتی که سوالی در خصوص اخذ مجوز موسسه فرهنگی هنری(تک منظوره و چند منظوره) دارید و یا می‌خواهید با سایر خدمات موسسه مشاورین اندیشه آسیا آشنا شوید، با شماره تلفن 88906598-021  تماس حاصل کنید و از نظر کارشناسان مجموعه بهره‌مند شوید.

 

ضوابط، مقررات و آيين نامه‌هاي اجرايي تأسيس مراكز، مؤسسات، كانونها و ا نجمنهاي فرهنگي و نظارت بر فعاليت آنها

مصوبه جلسه مورخ 27/6/75 شوراي مشترك كميسيونهاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي

به استناد «اهداف و وظايف شوراي عالي انقلاب فرهنگي» به ويژه‌بندهاي 2 و3 و 4 و تبصرة بند 3 از قسمت (ب) مصوبة مورخ 5/12/64 شوراي عالي به منظور تحقق اهداف و اجراي وظايف قانوني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مصوب 12/12/65 خصوصاً 16-17-19-22-23-24- ماده 2 قانون، ضوابط و مقررات تأسيس مراكز، مؤسسات، كانونها و انجمنهاي فرهنگي و نظارت برفعاليت آنها بدين شرح تصويب مي‌شود:

فصل اول: كليات و تعاريف

ماده 1– مراكز، مؤسسات، كانونها و انجمنهاي فرهنگي، تشكيلاتي است كه با اهداف و مقاصد فرهنگي اعم از انتفاعي يا غير انتفاعي (برطبق ماده 584 قانون تجارت و آيين نامه اصلاحي ثبت تشكيلات و مؤسسات غير تجاري مصوب 1337) و بر اساس شرايط مندرج در اين ضوابط به مسئوليت اشخاص حقيقي يا حقوقي اعم از دولتي، عمومي و خصوصي، افراد واجدشرايط براي فعاليت در يك يا چند قلمرو فرهنگي، هنري، سينمايي و مطبوعاتي با سرمايه ايراني تشكيل
مي دهند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوز تأسيس، نظارت بر فعاليتها و انحلال آنها را صادر مي كند.

ماده 2- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بر طبق مقررات و شرايط مندرج در اين ضوابط پس از بررسي صلاحيت مؤسس يا مؤسسان و مدير يا مديران مسئول و با توجه به اهداف و موضوعات فرهنگي مندرج در اساسنامة انها كه مصاديق و قلمرو آن حسب مورد از سوي وزارتخانه مشخص خواهد شد، نسبت به صدور مجوز تأسيس تصميم خواهد گرفت.

ماده 3- تأسيس مراكز فرهنگي اقليتهاي ديني رسمي كشور در محدودة امور فرهنگي آن اقليت نيز منوط به اخذ مجوز طبق اين ضوابط است.

ماده4- تأسيس مراكز فرهنگي موضوع اين ضوابط از طرف سفارتخانه هاي كشورهاي خارجي و سازمانهاي آزاديبخش يا اشخاص غير ايراني با رعايت قوانين راجع به خارجيان مقيم ايران و تأييد وزارت امور خارجه طبق آيين نامه‌اي خواهيد بود كه به تصويب وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مي‌رسد.

ماده5– اهداف فرهنگي مصرّح در اصول سياست فرهنگي جمهوري اسلامي ايران الهام بخش فعاليتها و هدفهاي
پيش بيني شده در اساسنامة مراكز، مؤسسات، كانونها و انجمنهاي فرهنگي است و اين قبيل مراكز بايد در اساسنامة تنظيمي به رعايت كامل قوانين و مقررات نظام جمهوري اسلامي ايران و ضوابط فرهنگي ملزم شوند و فعاليت آنها منافاتي با مباني فرهنگ عمومي نداشته باشد.

 

فصل دوم: شرايط مؤسسان و مدير مسئول

ماده 6– مؤسس يا مؤسسان و مدير مسئول تشكيلات فرهنگي موضوع ماده 1 بايد واجد اين شرايط باشند:

1- تابعيت جمهوري اسلامي ايران

2- نداشتن سوء پيشينه كيفري مؤثر به تأييد مراجع ذي‌ربط و برخورداري از حسن شهرت

3- محجور نبودن و عدم ورشكستگي به تقلب و تقصير

4- دارا بودن 27 سال سن.

5- انجام خدمت وظيفه عمومي و يا ارائه برگ معافيت دائم

6- داشتن امكانات كافي مناسب به تشخيص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

7- داشتن مدرك كارشناسي يا معادل آن به تشخيص مراجع ذي‌ربط

8- صلاحيت علمي و تخصصي يا تجارب كافي متناسب با موضوع (براي تقاضاي مراكز تك منظوره)

9- داشتن 6 ماه سابقه مؤثر فعاليت در مؤسسات و مراكز فرهنگي چند منظوره ( براي متقاضي مراكز چند منظوره)

ماده 7- كارگزاران نظام گذشته اعم از: نخست وزيران، وزيران، استانداران، امراي ارتش و شهرباني و ژاندارمري، رؤساي سازمانهاي دولتي، نمايندگان مجلسين، سفرا، فرمانداران، شهرداران، رؤساي انجمنهاي شهر و شهرستان تهران و مراكز استانها، اعضاي ساواك، رؤساي حزب رستاخيز در تهران و مراكز شهرستانها و استانها و وابستگان رژيم سابق كه در فاصله زماني 15 خرداد 1342 تا 22 بهمن 1357 در آن مشاغل بوده و همچنين كساني كه در اين مدت از طريق مطبوعات، راديو، تلويزيون يا سخنراني در اجتماعات، خدمتگزاران تبليغاتي نظام گذشته بوده‌اند و همچنين توطئه گران و اقدام كنندگان عليه اسلام و جمهوري اسلامي ايران از تأسيس مراكز فرهنگي موضوع اين ضوابط محرومند.

ماده 8- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با مصاحبه‌ها و بررسيهاي لازم و كافي ظرف مدت يك ماه دربارة تأييد صلاحيت يا عدم پذيرش تقاضا اعلام نظر خواهد نمود و در صورت اعلام موافقت اصولي با تقاضا، مؤسس يا مؤسسان موظفند در مدت يك ماه از تاريخ اعلام نسبت به ارائه اساسنامه و تحقق شرايط مندرج در آن كه در اين ضوابط به آن تصريح شده اقدام نمايند.

ماده 9- مؤسس يا مؤسسان در قبال سياستهاي فرهنگي و خط مشي كلي و مدير مسئول در قبال فعاليتها و امور اجرايي مركز فرهنگي مسئولند و وظايف و مسئوليتهاي هر يك بايد به تفكيك اساسنامة پيشنهادي منظور شود.

فصل سوم:  شرايط و ضوابط مندرج در اساسنامه

ماده 10– اساسنامة مركز فرهنگي موضوع اين  آيين نامه بايد واجد اين نكات باشد:

1- ذكر اهداف فرهنگي و مصاديق فعاليتها و انطباق آنها با شرايط مندرج در اين ضوابط و شيوه نامه‌هاي صادر شده در محدودة وظايف و اختيارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

2- ذكر نام و نوع فعاليت (غير تجاري انتفاعي يا غير انتفاعي) تابعيت و سرمايه و مدت فعاليت و التزامات قانوني مركز فرهنگي

3- اركان و تشكيلات مركز (مؤسس يا مؤسسان، هيأت مديره و مدير عامل يا مدير مسئول، مجامع عمومي و نحوة تشكيل جلسات و رسميت آنها و نصاب مقرر براي تصميم گيري با تعيين حدود و وظايف اختيارات و مسئوليتهاي هر يك به تفكيك)

4- سرمايه اوليه و منابع تأمين درآمد و دارائي و  وضع امور مالي و محاسباتي و نحوه تقسيم سود (در مورد مراكز انتفاعي) يا تخصيص درآمدها (در مورد مراكز غير انتفاعي) و چگونگي تأمين هزينه‌ها و زيانهاي احتمالي

5- چگونگي اداره و عضو پذيري مراكز فرهنگي در آينده

6- شرايط انحلال و تعيين سرنوشت اموال مركز فرهنگي پس از انحلال

7- ساير شرايط و ضوابط با توجه به ضوابط و اهداف فرهنگي و براساس مقررات حاكم بر مؤسسات غير تجاري كه با مقاصد فرهنگي و در قلمرو يك يا چند فعاليت پيش بيني شده در ماده يك فعاليت مي كنند.

تبصره 1- اساسنامة پيشنهادي متضمن موارد ياد شده در ماده 10 بايد در دونسخه تنظيم و به همراه صورتجلسات پس از امضا به تأئيد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برسد.

تبصره 2– در انجمنهاي فرهنگي (ادبي،هنري) كه نوع فعايت آنها غيرانتفاعي است، تعداد مؤسسان نبايد از 3 نفر كمتر باشد؛ ولي در مؤسسات فرهنگي كه در قلمرو يك فعاليت فرهنگي تأسيس مي‌شوند، رعايت اين شرط الزامي نيست و مؤسسات و مراكز فرهنگي كه در قلمرو دو فعاليت موضوع اين ضوابط تأسيس مي شوند، تعداد مؤسسان نبايد از تعداد فعاليتهاي فرهنگي پيش بيني شده در اساسنامة آنها كمتر باشد.

   فصل چهارم: نحوة بررسي تقاضاي تأسيس و نظارت بر مراكز فرهنگي و چگونگي رسيدگي به تخلفات

ماده 11– به منظور بررسي تقاضاهاي دريافتي و تحقيق و رسيدگي به  صلاحيت متقاضيان و مديران مسئول و صدور موافقت اصولي تأسيس مراكز فرهنگي و نظارت برعملكرد آنها و نيز رسيدگي به موارد تخلف و تعليق يا لغو جواز صادر شده، هيأتي به تشخيص و تعيين وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي متشكل از افراد و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تحت عنوان « هيأت رسيدگي به امور مراكز فرهنگي» تشكيل مي‌شود:

 • وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي يا نمايندة تام الاختيار وزير (رئيس هيأت)

2- معاونان امور فرهنگي، هنري، مطبوعاتي، سينمايي و سمعي و بصري و پژوهشي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

3- 3 نفر از صاحبنظران امور فرهنگي، هنري و سينمايي به انتخاب وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي

ماده 12– اعضاي هيأت با حكم وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، منصوب مي شوند و مدت عضويت افراد منتخب 2 سال  و تجديد انتخاب آنان براي دوره‌هاي بعدي بلامانع است.

ماده 13– جلسات هر 15 روز يكبار تشكيل خواهد شد؛ دعوت از اعضاء و تنظيم دستور جلسه و تهيه صورت جلسات و امور اجرايي هيأت نسبت به پذيرش تقاضاها و بررسي مدارك و طرح شكايات را دبير هيأت كه وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به اين سمت منصوب مي‌كند، انجام خواهد داد و دبيرخانه هيأت به تعداد كافي كارمند دفتري و كارشناس امور حقوقي و فرهنگي خواهد داشت.

تبصره مصوبات با امضاي رئيس هيأت ابلاغ مي شود.

ماده 14– دبير هيأت تقاضاهاي دريافتي را پس از تكميل مدارك در جلسات هيأت مطرح و نتايج را درصورتجلسات منعكس مي‌كند و پس از امضاي اعضاء و تصويب و تأييد وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، رئيس هيأت تصميمات را ابلاغ خواهد كرد. پروانة فعاليت مراكز، مؤسسات، كانونها و انجمنهاي فرهنگي با امضاي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي صادر
مي شود.

ماده 15- به تخلفها در هيأت رسيدگي مي شود و در صورت اثبات تخلف، حسب مورد مجازاتهاي اخطار شفاهي يا كتبي، تعليق جواز يا تعطيل موقت مركز فرهنگي از 3 ماه تا يك سال، تعطيل دائم و لغو مجوز، اعمال و توسط دبير هيأت ابلاغ خواهد شد.

تبصره– متقاضياني كه صلاحيتشان از سوي هيأت تأئيد نشده يا مؤسسات فرهنگي كه به علت ارتكاب تخلف به  يكي از مجازاتهاي پيش بيني شده در ماده 16 (تعليق و يا تعطيل موقت يا دائم مركز فرهنگي) محكوم مي‌شوند، مي‌توانند از تاريخ رؤيت تصميم هيأت در مدت 20 روز اعتراض خود را با ذكر دلايل و ارائه مدارك به وزير فرهنگ و ارشاد سلامي تسليم كنند. رأي وزير در ردّ‍‍ اعتراض يا قبول آن قطعي و لازم الاجرا است.

ماده 16- هرگاه عمل ارتكابي مركز فرهنگي، عناوين تخلف و جرائم پيش بيني شده در قوانين مجازات اسلامي و ساير مقررات و قوانين جزائي كشوري را توأماً دارا باشد، پس از بررسي پرونده موضوع به مراجع صالح قضايي احاله و تا صدور حكم قطعي از فعاليت مركز فرهنگي جلوگيري خواهد شد.

ماده 17- مراجع انتظامي ذي صلاح مكلفند به تقاضاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از ادامة فعاليت مراكز فرهنگي مذكور در موارد 15و16 بدون مجوز يا مراكزي كه جواز آنها لغو شده جلوگيري كنند.

فصل پنجم: مقررات عمومي

ماده 18– هرگاه مدير مسئول شرايط مندرج در مادة 8 را از دست بدهد يا استعفا دهد يا فوت شود، مؤسس يا هيأت مؤسسان موظفند موضوع را به دبيرخانة هيأت گزارش دهند و در مدت 2 ماه فرد واجد شرايطي را به هيأت معرفي كنند. در غير اين صورت هيأت مي‌تواند جواز صادر شده را معلق يا لغو كند.

تبصره 1– تا زماني كه صلاحيت مدير مسئول جديد به تأئيد نرسيده مسئوليتهاي او به عهدة مؤسسان يا مؤسس خواهد بود.

تبصره 2- اعلام نظر هيأت مبني بر تأئيد يا رّد مدير جديد بايد در مدت يك ماه از تاريخ معرفي مدير مسئول جديد به مركز فرهنگي ذي‌ربط ابلاغ شود.

ماده 19– مراكز فرهنگي موظفند با به كارگيري نامها و نشانهاي مناسبي كه مركز فرهنگي ديگري ثبت نكرده باشد، در توليدات و انتشارات خود، نام مركز، شماره ثبت و مجوز تأسيس و نشاني مركز را در محل مناسبي درج كنند.

ماده20- مراكز، مؤسسات، كانونها و انجمنهاي در حال فعاليت و فاقد مجوز، موظفند از تاريخ تصويب اين ضوابط در مدت 6 ماه وضع خود را با اين مقررات تطبيق دهند و مدارك لازم را همراه اساسنامة جديد طبق ضوابط و شرايط مندرج در مادة 6 ارائه دهند و پس از تأئيد و صدور مجوز جديد نسبت به ثبت آن اقدام كنند، در غير اين صورت با آنها طبق ماده 17 رفتار خواهد شد.

تبصره- مؤسساتي كه تا تصويب اين ضوابط با نامها و نشانهاي معيني فعاليت داشته اند، در ثبت اسامي و مشخصات خود اولويت دارند، مشروط بر اينكه طبق مفاد ماده 20 عمل كنند.

ماده 21– هر مركز فرهنگي بايد دفاتر محاسباتي مهر و موم شده برطبق قانون تهيه و مخارج و درآمدهاي خود را در آن ثبت كند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي هر وقت لازم بداند مي تواند دفاتر مالي مراكز فرهنگي را بازرسي كند.

ماده 22- مراكز فرهنگي پس از تأئيد صلاحيت مؤسسان و مدير مسئول و تصويب اساسنامه و صدور مجوز بايد نسبت به ثبت آن بر طبق اساسنامه‌اي كه به تأئيد هيأت رسيده اقدام و نسخه‌اي از اساسنامة ممهور به مهر ادارة كل ثبت شركتها و مؤسسات غير تجاري را با ذكر شماره ثبت به دبيرخانه هيأت تسليم كنند و سازمان ثبت نيز موظف است نسبت به ثبت مراكز فرهنگي موضوع اين ضوابط بر طبق اساسنامة مورد تأئيد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اقدام نمايد.

تبصره 1– سازمان ثبت اسناد بايد از ثبت مراكز، مؤسسات، كانونها و ا نجمنهاي فرهنگي فاقد مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خودداري نمايد.

تبصره 2- هرگاه پس از صدور مجوز در مدت 6 ماه نسبت به ثبت مراكز فرهنگي اقدامي نشود، مجوز مركز فرهنگي بي‌اعتبار مي شود و با اين قبيل مراكز ثبت نشده به عنوان فاقد مجوز برخورد قانوني خواهد شد.

ماده 23- آيين نامه و روشهاي اجرايي اين ضوابط نسبت به چگونگي تحقيقات و بررسي صلاحيت متقاضيان و وظايف دبيرخانه و نحوة عمل هيأت، حسب مورد از سوي معاونتهاي ذي‌ربط تهيه و پس از تنقيح و تدوين در هيأت موضوع مادة 11 و تصويب وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اجرايي مي‌شود.

ماده 24– وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مأمور اجراي اين ضوابط و مقررات بوده و از تاريخ تصويب آن، مقررات مغاير ملغي است و دربارة ساير مسائلي كه در اين ضوابط پيش بيني نشده با توجه به وظايف و اختيارات و مسئوليتهاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به شرح مندرج در قانون اهداف و وظايف اين وزارتخانه مصوب 12/12/65 مجلس شوراي اسلامي رفتار خواهد شد.

ماده 25- وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مي تواند اجراي تمام يا قسمتي از اين ضوابط را نسبت به مراكز فرهنگي كه در قلمرو يك فعاليت فرهنگي تأسيس مي شوند، حسب مورد به معاونتهاي ذي‌ربط يا ادارات كل ستادي يا اجرايي در تهران يا مراكز استانها محول و قسمتي از وظايف و اختيارات هيأت و دبيرخانة هيأت را به آنها تفويض كند.

ماده 26- اين ضوابط مشتمل بر 5 فصل و 26 ماده در جلسه مورخ 8/8/75 شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تاييد رسيد و جايگزين ضوابط عام مصوب جلسات مورخ 22/1 و 13و 20/2/1367 شوراي مشترك كميسيونهاي شوراي عالي و مصوبة دويست و شصت و دومين جلسة مورخ 7/8/70 شوراي عالي دربارة نحوة تشكيل و صدور مجوز تأسيس انجمنهاي فرهنگي (ادبي، هنري) شد و هرگونه تغييري در آن منوط به پيشنهاد وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي است.

 

شماره /2654:دش
تاریخ: 12/5/82

الحاق ماده واحد به مصوبه (( ضوابط تاسیس مراکز ، موسسات ، کانونها و انجمن های فرهنگی و نظارت بر فعالیت آنها ))

( مصوب جلسه 520 مورخ 10/4/1382 شورای عالی انقلاب فرهنگی )

شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه 520 مورخ 10/4/1382 ، موضوع الحاق ماده واحد به مصوبه (( ضوابط و مقررات تاسیس مراکز ، موسسات ، کانونها وانجمن های فرهنگی و نظارت بر فعالیت آنها )) ( مصوبه جلسه 385 مورخ 8/8/1375) را به این شرح تصویب کرد :

ماده واحد : مراکزی که بر اساس این ضوابط توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی تاسیس شده اند و نوع فعالیت آنها مشابه یکدیگر می باشد می توانند اقدام به تاسیس مجموعه تشکیلات مرکزی با عنوان اتحادیه ، مجمع ، جامعه ، انجمن و سایر عناوین مشابه در سطح استانی ، منطقه ای یا کشوری نموده و براساس ضوابط از هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی مجوز فعالیت دریافت نمایند.

تبصره 1: تاسیس هر یک از تشکیلات موضوع این ماده با در خواست مشترک حداقل یک پنجم مراکز دارای شرایط عضویت در آن صورت پذیرد .

تبصره 2: نام تشکیلات بابد بیانگر حوزه جغرافیایی و خصوصیات مشترک اعضا باشد .

تبصره 3: تشکیلات موضوع این ماده مجاز به فعالیت اقتصادی غیر مرتبط با امو ر فرهنگی و هنری نمی باشند.

تبصره 4: هر گونه فعالیت سیاسی مراکز و یا تشکیلات مرکزی آنها منوط به اخذ مجوز رسمی از کمیسیون احزاب وزارت کشور می باشد .

 

شماره 6416/ دش

23/12/1382

 

اصلاح بند 4 ماده 6 «ضوابط و مقررات تاسیس مراکز، موسسات، کانون ها و انجمن های فرهنگی و نظارت بر آنها»

(مصوب جلسه 534 مورخ 5/12/1382 شورای عالی انقلاب فرهنگی)

شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه 534 مورخ 5/12/1382 اصلاحیه بند 4 ماده 6 ضوابط و مقررات تاسیس مراکز، موسسات، کانون ها و انجمن های فرهنگی و نظارت بر آنها» (مصوب جلسه 383 مورخ 18/2/1382 شورای فرهنگ عمومی را به این شرح تصویب کرد :

بند 4: دارا بودن 27 سال سن.

آيين نامه اجرايي، ضوابط و مقررات تأسيس مراكز، مؤسسات، كانونها و  انجمنهاي فرهنگي و نظارت بر فعاليت آنها

به استناد  ماده 23 ضوابط و مقررات تأسيس مراكز، مؤسسات، كانونها و انجمنهاي فرهنگي و نظارت بر فعاليت آنها مصوب 8/8/75 شوراي عالي انقلاب فرهنگي، شيوه نامة «چگونگي دريافت و بررسي تقاضاها و مدارك و نحوة بررسي صلاحيت متقاضيان و مديران مسئول و صدور موافقت اصولي تأسيس و پروانه فعاليت مراكز و مؤسسات فرهنگي» به شرح زير تصويب مي‌شود:

 • مدارك لازم:

متقاضيان تأسيس (مؤسسان و مديران مسئول) مراكز فرهنگي اعم از اشخاص حقيقي يا حقوقي كه واجد شرايط
پيش بيني شده در ضوابط و مقررات مصوب باشند، به ضميمة درخواست كتبي خود، اين مدارك را به ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استانها تسليم خواهند نمود:

 • تصوير شناسنامه ( از تمام صفحات) يك نسخه
 • عكس 4*3 جديد 4 قطعه
 • تصوير گواهي پايان خدمت وظيفة عمومي يا ارائه برگ معافيت دائم
 • تصوير آخرين مدرك تحصيلي يا معادل آن (مدرك كارشناسي يا بالاتر)
 • اصل گواهي عدم سوءپيشينه كيفري مؤثر
 • تكميل پرسشنامة مشخصات انفرادي
 • تكميل پرسشنامة درخواست تأسيس
 • اساسنامة پيشنهادي منضم به صورتجلسات انتخاب اركان اصلي مؤسسه در 3 نسخه

تبصره درخواست مراكز، مؤسسات و سازمانهاي دولتي يا وابسته به دولت بايستي با امضاي بالاترين مقام اجرايي مؤسسه يا سازمان مربوطه ارائه شود و در مورد اشخاص حقوقي نمايندة شخصيت حقوقي از سوي تصميم گيرندة شخص حقوقي معرفي خواهد شد.

2- شرايط و ضوابط مندرج در اساسنامة پيشنهادي مراكز فرهنگي

الف ذكر اهداف فرهنگي و مصاديق فعاليتها در محدودة وظايف هيأت رسيدگي به امور مراكز فرهنگي.

ب ذكر نام و نوع فعاليت (غيرتجاري: انتفاعي يا غير انتفاعي)، تابعيت، سرمايه و مدت فعاليت و تصريح التزام آنها به رعايت كامل قوانين و مقررات نظام جمهوري اسلامي ايران و ضوابط فرهنگي و تعيين مركز اصلي و نشاني دقيق مؤسسه يا مركز فرهنگي.

ج اركان و تشكيلات مركز ( مؤسس يا مؤسسان، هيأت مديره و مديرعامل يا مدير مسئول، مجامع عمومي و نحوة تشكيل جلسات و رسميت آنها و حدنصاب مقرر براي تصميم گيري با تعيين حدود وظايف و مسئوليت هر يك به تفكيك)

د سرماية اوليه، منابع تأمين درآمد، دارايي، وضع امور مالي و محاسباتي و نحوة تقسيم سود ( در مورد مراكز انتفاعي) يا تخصيص درآمدها ( در مورد مراكز غير انتفاعي) و چگونگي تأمين هزينه‌ها و زيانهاي احتمالي.

هـ چگونگي اداره و عضو پذيري در انجمنهاي فرهنگي، ادبي، هنري.

و –  شرايط انحلال و تعيين تكليف اموال مراكز فرهنگي پس از انحلال.

ز – ساير شرايط با توجه به ضوابط و اهداف فرهنگي و براساس مقررات حاكم بر مؤسسات غيرتجاري كه با مقاصد فرهنگي و در قلمرو يك يا چند فعاليت پيش بيني شده در مادة يك ضوابط فعاليت مي‌كنند.

تبصره – با توجه به قلمرو فعاليت مراكز و مؤسسات فرهنگي كه به تصويب هيأت مي‌رسد، اين گونه مؤسسات مي‌توانند حسب مورد با تاييد دبيرخانة هيأت و با رعايت ضوابط در راستاي فعاليتهاي فرهنگي، هنري، سينمايي و سمعي و بصري و مطبوعاتي و تبليغاتي به ايجاد و برگزاري دوره هاي كوتاه مدت آزاد فرهنگي، هنري در زمينه هاي مختلف آموزشي از قبيل آموزش زبان، كامپيوتر و رشته‌هاي گوناگون فرهنگ و هنر و انجام مشاوره‌هاي فرهنگي و هنري و برگزاري آزمونهاي آزمايشي با اهداف كاربردي و توسعه و گسترش سطح فرهنگ و ارتقاي دانش و بينش عمومي و اعتلاي فرهنگ و هنر كشور اقدام نمايند.

3- چگونگي رسيدگي به تقاضاها

پس از تسليم تقاضا و مدارك منضم به آن اقدامات لازم را ادارة كل استان بدين شرح انجام خواهد داد:

 • بررسي مدارك و تطبيق تصاوير آنها با اصل مدارك.
 • تحقيق دربارة حسن شهرت و صلاحيت متقاضيان به طرق مقتضي.
 • رسيدگي و تحقيق دربارة صلاحيت علمي و فرهنگي با تجارب كافي متناسب با موضوع فعاليت.
 • تحقيق دربارة امكانات مركز فرهنگي از لحاظ محل فعاليت و امكانات مالي.
 • بررسي سوابق كار متقاضيان دربارة امور فرهنگي، هنري، سينمايي، مطبوعاتي و تبليغاتي.
 • ارزيابي توانايي متقاضيان براي ادارة امور فرهنگي با اهداف و فعاليتهاي ارائه شده در اساسنامة پيشنهادي از طريق مصاحبه، تحقيق، بررسي مدارك و اعلام نظر صريح در اين خصوص.
 • تكميل پرونده با رعايت موارد ياد شده و ارسال آن به دبيرخانة هيأت رسيدگي به امور مراكز فرهنگي.
 • چگونگي طرح پرونده در هيأت رسيدگي به امور مراكز فرهنگي
 • دبيرخانة هيأت رسيدگي به امور مراكز فرهنگي پس از وصول پرونده و حصول اطمينان از كامل بودن آن به نوبت و با رعايت ضوابط قانوني ( بررسي حقوقي) به مطرح كردن در هيأت رسيدگي به امور مراكز فرهنگي مي‌پردازد و در صورت تائيد و تصويب، براي متقاضيان تأسيس موافقت اصولي صادر و ابلاغ مي‌كند.
 • مؤسسان موظفند در مدت يك ماه از تاريخ اعلام موافقت اصولي سه نسخه اساسنامه را كه با رعايت ضوابط و مقررات قانوني و نظريات ارائه شده، به امضاي هيأت مؤسس رسيده و تصويب شده است، به دبيرخانه تسليم نمايند و در مدت 6 ماه از تاريخ دريافت موافقت اصولي مركز فرهنگي را ثبت نمايند؛ در غير اين صورت مجوز صادر شده فاقد اعتبار تلقي مي‌شود.
 • پروانة فعاليت مراكز فرهنگي پس از دريافت گزارشهاي فعاليت و بررسي عملكرد آنها به طور موقت از سوي دبير هيأت صادر و به مهر دبيرخانه ممهور خواهد شد و مدت اعتبار آن يك سال است.
 • دربارة مؤسسات و مراكز فرهنگي كه در قلمرو يك فعاليت تأسيس مي‌شوند، ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استانها پرونده‌هاي تكميل شده را حسب مورد براي معاونتهاي ذي‌ربط ( امور فرهنگي، هنري، سينمايي، مطبوعاتي) خواهند فرستاد و همزمان نسخه‌اي از اساسنامه و پرسشنامة تكميل شده متقاضيان تأسيس را به دبيرخانة هيأت رسيدگي به امور مراكز فرهنگي براي ضبط در سوابق ارسال مي‌دارند.
 • پروانة دائم براي مؤسسات و مراكز فرهنگي كه اعتبار آن در هر 4 سال يكبار قابل تمديد است، پس از بررسي پرونده و عملكرد مؤسسه يا مركز فرهنگي و رعايت ضوابط و مقررات مربوط از سوي مؤسسه و رضايت از نحوة فعاليتها و عدم تخلف و نبود شكايت از عملكرد آن پس از انجام بررسيهاي لازم در ادارة بررسي عملكرد مؤسسات و مراكز فرهنگي، به امضاي دبير هيأت رسيدگي به امور مراكز فرهنگي صادر و به مهر دبيرخانه ممهور خواهد شد.
 • ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استانها ضمن رعايت موارد ياد شده چنانچه نسبت به تشكيل مؤسسات و مراكز فرهنگي نياز به اعلام نظر حقوقي و استعلام نظريه داشته باشند، براي دريافت پاسخ و هماهنگي مقتضي مراتب را به دبيرخانة هيأت رسيدگي به امور مراكز فرهنگي منعكس خواهند نمود.

اين آيين نامه پس از طرح در چهارمين جلسة هيأت رسيدگي به امور مراكز فرهنگي، در تاريخ 29/11/1375 به تصويب رسيد.

آيين نامه نظارت و ارزشيابي مراكز، مؤسسات، كانونها و انجمنهاي فرهنگي و هنري

فصل اول: كليات و تعاريف

ماده 1 – به استناد مادة 23 «ضوابط و مقررات تأسيس مراكز، مؤسسات، كانونها و انجمنهاي فرهنگي و نظارت بر فعاليت آنها» مصوب 8/8/1375 شوراي عالي انقلاب فرهنگي و به منظور اعمال نظارت بر عملكرد  و ارزشيابي فعاليت مراكز فرهنگي و هنري موضوع مواد 1، 23 و 24 ضوابط و مقررات ياد شده «آيين نامة  نظارت و ارزشيابي مراكز فرهنگي» به شرح زير به تصويب مي‌رسد.

ماده 2- در اين آيين نامه اختصارات زير در مقابل عبارات مورد نظر در متن، عبارت است از:

 • ضوابط: ضوابط و مقررات تأسيس مراكز، مؤسسات، كانونها و انجمنهاي فرهنگي و نظارت بر فعاليت آنها مصوب جلسة مورخ 8/8/75 شوراي عالي انقلاب فرهنگي
 • مراكز فرهنگي: مراكز، مؤسسات، كانونها و انجمنهاي فرهنگي، هنري، سينمايي و مطبوعاتي
 • وزير: وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي
 • وزارت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي
 • هيأت: هيأت رسيدگي به امور مراكز فرهنگي
 • دبيرخانه: دبيرخانة هيأت رسيدگي به امور مراكز فرهنگي
 • دبير: دبير هيأت رسيدگي به امور مراكز فرهنگي
 • اداره كل: اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان

ماده 3- نظارت در آيين نامه عبارت است از: كليه اقداماتي كه به منظور اطلاع گيري، بررسي و تهيه گزارش از فعاليت و عملكرد مراكز فرهنگي و انطباق آن با ضوابط و سياستهاي فرهنگي، قوانين و مقررات نظام جمهوري اسلامي و دستورالعملهاي ابلاغي وزارت و نيز اجراي تصميمات متخذه هيأت بر اساس مواد 11 و 15 ضوابط.

ماده 4- ارزشيابي در اين آيين نامه عبارت است از: بررسي اطلاعات و گزارشهاي مربوط به فعاليتها و عملكرد مراكز فرهنگي و اتخاذ تصميم درخصوص تاييد يا اصلاح و تكميل سياستها و فعاليتهاي گزارش شده و نيز تصويب تشويق يا مجازاتهاي پيش بيني شده در ضوابط.

تبصره- دستورالعمل ارزشيابي مراكز فرهنگي توسط دبيرخانه تهيه و به تصويب هيأت مي‌رسد.

فصل دوم: ضوابط نظارتي

ماده 5- در انجام امر نظارت موضوع اين آيين نامه، محورهاي زير مدّ نظر قرار مي‌گيرند:

 • بررسي فعاليتهاي مراكز فرهنگي از جهت انطباق با سياستهاي فرهنگي و خط مشي‌هاي مندرج در اساسنامه موضوع مادة 9 ضوابط
 • بررسي ميزان رعايت قوانين و مقررات و ضوابط ناظر بر فعاليتهاي فرهنگي موضوع مادة 5 ضوابط
 • بررسي دفاتر محاسباتي و مهر و موم شده بر طبق قانون و نيز دفاتر و اسناد و مدارك مالي مراكز فرهنگي موضوع مادة 21 ضوابط
 • بررسي مدارك و اسناد مركز از نظر اجراي تكاليف مندرج در مادة 22 ضوابط
 • بررسي مدارك و اسناد درخصوص انطباق با شرايط موضوع ماده 20 ضوابط
 • بررسي تكاليف مندرج در مادة 19 ضوابط درخصوص درج نام كامل مركز، شماره ثبت و مجوز تأسيس و نشاني مركز در محل مناسب روي توليدات و انتشارات
 • بررسي تكاليف مراكز فرهنگي درخصوص فوت يا استعفاي مدير مسئول موضوع مادة 18 ضوابط

ماده 6- نظارت و ارزشيابي موضوع اين آيين نامه به طور عام بر فعاليتها و عملكرد مراكز فرهنگي اعمال مي‌شود و نظارت حوزه هاي تخصصي وزارتخانه در زمينة فعاليتهاي انتشاراتي، مطبوعاتي، سينمايي و امور هنري را در برنمي‌گيرد. نظارتها و ارزشيابيهاي خاص مربوط به فعاليتهاي فرهنگي ياد شده براساس ضوابط و مقررات مربوطه توسط مراجع پيش بيني شده به طور مستقل انجام مي‌شود و در موارد فعاليتهايي كه در حوزة فعاليتهاي معاونتها و سازمانهاي وابسته نيست، به طور خاص مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

ماده 7- دبيرخانه و اداره‌هاي كل موظف هستند در زمان ارائه مجوز فعاليت به مراكز فرهنگي، كليه ضوابط و مقررات نظارتي و روشهاي بررسي و اطلاع گيري و اعزام كاشناسان را به اطلاع آنان برساند.

تبصره : دبيرخانه موظف است تغييرات و اصلاحات احتمالي ضوابط و دستورالعملها را به صورت كتبي و يا آگهي در جرايد به اطلاع مراكز فرهنگي برساند.

ماده 8- روشهاي بررسي و تهيه اطلاعات در اجراي اين آيين نامه به شرح زير است:

الف _ بررسي و مطالعة عام و سراسري درخصوص مراكز فرهنگي.

ب _ بررسي و مطالعة ويژه و يا انتخابي.

ج _ جمع آوري اطلاعات از طريق مكاتبه.

د_ اعزام هيأتهاي بازرسي و كارشناسي و انجام مصاحبه و اخذ مدارك و اسناد.

تبصره : همة انواع روشهاي جمع‌آوري اطلاعات و مطالعه مي‌تواند به صورت ادواري يا موردي صورت گيرد.

فصل سوم: اركان و ساختار

ماده 9– اركان سازمان نظارتي اين آيين نامه عبارتند از: هيأت، دبيرخانه، اداره‌هاي كل.

ماده 10- در اجراي اين آيين نامه اداره‌هاي كل موظف هستند:

 • با اعزام كارشناس يا كارشناسان نسبت به مطالعه و بررسي، انجام مصاحبه، تهيه گزارش، اخذ اسناد و مدارك از وضع مراكز فرهنگي و فعاليتها و عملكرد آنها به صورت منظم و ادواري و نيز به صورت موردي اقدام كنند.
 • تحقيق و بررسي و تهيه گزارش از وضع مراكز فرهنگي براساس درخواست دبيرخانه و يا دريافت شكايت شاكيان دولتي و غير دولتي كه در جهت تاييد صحت و يا رد اطلاعات واصله انجام مي‌گيرد.
 • يك نسخه از گزارش بررسيها را به همراه مدارك و مستندات مربوطه و نيز گزارش تحقيقات و مطالعات آماري جاري خود را به دبيرخانه ارسال كنند.
 • حسب مورد براساس تصميمات هيأت كه توسط دبيرخانه ابلاغ مي‌شود، اقدام لازم را انجام دهند ( ابلاغ حكم به مركز فرهنگي و عنداللزوم به مراجع انتظامي و قضايي) و نسخه‌اي از اقدامات را به دبيرخانه ارسال كنند.
 • اعتراضات مراكز فرهنگي نسبت به تصميمات هيأت را اخذ و بلافاصله براي دبيرخانه ارسال كنند.

ماده 11-  در اجراي اين آيين نامه دبيرخانه موظف است:

 • پس از تصويب و ابلاغ تأسيس مراكز فرهنگي مراتب را به اداره كل ذي‌ربط اطلاع دهد.
 • دستورالعملها و كاربرگهاي لازم و در صورت نياز برنامة زمان بندي نظارت و بررسي را براي اداره‌هاي كل ارسال كنند.
 • گزارشهاي نظارتي و بررسي رسيده را براي بحث و تصميم گيري حسب مورد در جلسه هيأت مطرح كند.
 • نتايج اقدامات دبيرخانه و مصوبات هيأت درخصوص گزارشهاي نظارت و بررسي را براي اطلاع و اقدام به اداره‌هاي كل ارسال كند.
 • به شكايات از مراكز فرهنگي رسيدگي نمايد و در صورت لزوم به اداره‌هاي كل براي بررسي و تهيه گزارش ارسال كند.
 • اعتراض مراكز فرهنگي نسبت به تصميمات هيأت را رسيدگي و گزارش تكميلي را تهيه و مجدداً در جريان اقدام قرار دهد.
 • دستور العملها و روشهاي نظارت و ارزشيابي مراكز فرهنگي را پس از تصويب و ابلاع مجوز تأسيس به اطلاع مراكز از طريق اداره هاي كل و يا رأساً برساند.

ماده 12-  در اجراي اين آيين نامه، هيأت پس از بررسي گزارش دريافتي از دبيرخانه، تصميمات لازم را براساس مفاد مواد 11 و 15 ( اخطار شفاهي _ اخطار كتبي _ تعليق جواز و تعطيل موقت مركز به مدت 3 ماه تا يك سال – لغو جواز و تعطيل دائمي مركز) حسب مورد اتخاذ و براي اجرا به دبيرخانه ابلاغ مي‌نمايد. همچنين پس از استماع اعتراض هر شخص حقيقي و يا حقوقي ذي نفع، نسبت به بررسي مجدد تصميمات گذشته اقدام و تصميم لازم را اتخاذ خواهد نمود.

ماده 13-  در اجراي اين آبين نامه اداره‌هاي كل و دبيرخانه موظف هستند امكانات و نيروي انساني لازم براي انجام مأموريتهاي محوله را تأمين كنند.

فصل چهارم: ساير موارد

ماده 14- مراكز فرهنگي موظف هستند در اجراي امر نظارت و ارزشيابي با كارشناسان اعزامي همكاري و اطلاعات لازم را به همراه مدارك و مستندات مربوطه در اختيار آنان قرار دهند.

ماده 15- در صورت درخواست اطلاعات به صورت كتبي، مراكز فرهنگي موظف هستند ظرف مدت 15 روز اطلاعات، گزارشها و مدارك مورد نظر را حسب مورد به اداره‌هاي كل و يا دبيرخانه ارسال كنند.

ماده 16- مراكز فرهنگي موظفند موارد زير را ظرف 15 روز به اداره هاي كل استان ذي‌ربط اعلام نمايند:

گزارش تغيير و يا اصلاح اساسنامه

گزارش تغيير، استعفاء و يا فوت مديرمسئول، مؤسس و يا مؤسسان (بديهي است در صورتي كه به هر دليلي از جمله محكوميت و يا حجر مؤسس يا مؤسسان و مدير مسئول كه قادر به ادامة همكاري و عضويت و انجام وظيفه در مركز نباشد، ساير اعضاء و يا مديران و يا اشخاص ذي‌نفع موظفند مراتب را به اداره‌هاي كل اطلاع دهند).

تغيير محل و نشاني محل استقرار مؤسسه و شعبه هاي آن.

ماده 17- مراكز فرهنگي موظف هستند تابلوي مناسبي كه نشان دهندة عنوان كامل و شمارة ثبت مركز در ادارة كل ثبت شركتها است، در محل كار خود نصب كنند.

ماده 18- كليه گزارشهاي رسمي، ابلاغيه ها، كارت شناسايي و معرفي نامه هاي كارشناسان حسب مورد توسط مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان ذي‌ربط امضاء مي‌شود. همچنين ابلاغ تصميمات هيأت، معرفي نامه‌ها، كارت شناسايي كارشناسان اعزامي از سوي دبيرخانه و ارسال دستورالعملها، درخواست اطلاعات، مدارك و مستندات از اداره‌هاي كل و يا از مراكز فرهنگي با امضاي دبير هيأت انجام مي‌شود.

ماده 19- دستورالعملهاي لازم درخصوص نحوة ارزشيابي و تشويق مراكز فرهنگي توسط دبيرخانه تهيه و ابلاغ خواهد شد.

ماده 20- اين آيين نامه در 4 فصل، 20 ماده و 2 تبصره در تاريخ 15/5/1380 به تصويب هيأت و تأييد وزير رسيد و از آن تاريخ قابل اجراست. 

موضوع آئین نامه اجرائی تاسیس مراکز ، موسسات ،کانونها و انجمن های فرهنگی ، “خارجیان مقیم ایران” ماده 4 ضوابط مصوب 8/8/75 شورای عالی انقلاب فرهنگی

استناد ماده 4 ضوابط و مقررات تاسیس مراکز ، موسسات ، کانونها و انجمن های فرهنگی و نظارت بر فعالیت آنها مصوب جلسه مورخ 8/5/78 رای عالی انقلاب فرهنگی، آئین نامه نحوه پذیرش و بررسی تقاضاها و مدارک و چگونگی رسیدگی به صلاحیت متقاضیان تاسیس موسسات و مرکز یادشده که ازسوی سفارتخانه های کشورهای خارجی خارج از روابط دیپلماتیک معرفی میشوند و سازمانهای آزادی بخش یا اشخاص ایرانی با تابعیت خارجی درخواست صدور مجوز میشود به شرح زیر تصویب گردید.

1: تشکیل و تاسیس موسسات مذکور در ماده یک ضوابط توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی خارجی که اقامت آنها بر اساس قوانین راجع به تابعیت خارجیان در ایران از سوی وزارت امور خارجه و وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران مجاز شناخته شده و کارت اقامت معتبر یا تائیدیه از وزارتخانه یاد شده داشته باشند بلامانع است .

تبصره – وزارت امور خارجه و وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران حسب مورد مرجع تایید اقامت قانونی متقاضیان و وزارت اطلاعات مرجع برای بررسی صلاحیت متقاضیان می باشد .

2: متقاضیان تاسیس ( موسسات و مدیران مسئول ) مراکز فرهنگی اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی که واجد شرایط پیش بینی شده در ضوابط مقررات مصوب باشند بایستی بدواً درخواست کتبی خودرا که متضمن خلاصه ای از اهداف و موضوع فعالیت و برنامه های مورد نظر است باذکر چگونگی اشتغال و نشانه کامل خود تسلیم دبیرخانه هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمایند.

تبصره – در خواست واصله از سوی مراکز ، موسسات و سازمانهای حقوقی خارجی می‌بایستی منضم به نسخه ای از اساسنامه ثبت شده موسسه یا تاييدیه رسمی که مورد تایید قوه قضائیه و مقامات مندرج در تبصره ذیل ماده 1 باشد با امضای بالاترین مقام مسئول شخصیت حقوقی به دبیرخانه هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی ارائه گردد.

ماده 3: دبیرخانه هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی پس از اخذ تقاضا بدوا مراتب را از مراجع ذیربط ( تبصره ماده یک ) استعلام خواهد نمود و پس از وصول پاسخ مدارک لازم را از متقاضی دریافت خواهندنمود.

ماده 4: موسس یا موسسان و مدیر مسئول تشکیلات فرهنگی موردتقاضای ( موضوع ماده یک آینن نامه ) باید واجد شرایط زیر باشند:

1-     داشتن مدرک کارشناسی یا معادل آن به تشخیص وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری

2-     صلاحیت علمی و تخصصی یا تجارب کافی متناسب با موضوع فعالیت .

3-     داشتن 6 ماه سابقه موثر فعالیت در موسسات و مراکز فرهنگی داخل یا خارج از کشور

4-     داشتن امکان کافی مناسب به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی .

5-     دارا بودن 25 سال سن و متاهل بودن

6-      محجور نبودن و عدم ورشکستگی به تقلب و تقصیر حسب اعلام مراجع ذیصلاح کشور متبوع و تایید سفارت جمهوری اسلامی ایران

7-     نداشتن سوی پیشینه کیفیر مورو بر خورداری از حسن شهرت حسب اعلام مقامات ذیصلاح کشور متبوعه و تایید سفارت جمهوری اسلامی ایران

8-   داشتن جواز اقامت یا تائیدیه از سوی مراجعه مذکور در تبصره ماده یک آئین نامه با قید تأیید صلاحیت متقاضی یا متقاضیان و مدت فعالیت موسسه

تبصره – کلیه متقاضیان باید از سوی قوه قضائیه مبنی بر نداشتن سو پیشینه کیفری در ایران مورد تایید قرار گیرند.

ماده 5: مراکز فرهنگی موضوع آئین نامه بایستی پس از تایید صلاحیت و صدور موافقت اصولی ازطرف هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی مدارک لازمه را مبنی بر دارا بدون شرایط مذکور در ماده 4 به ضمیمه سه نسخه اساسنامه و صورتجلسات انتخاب ارکان اصلی موسسه ، به دبیرخانه ارائه نمایند و در اساسنامه تسلیمی صریحاً به رعایت کامل قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران و ضوابط فرهنگی ملتزم شوند و فعالیت آنها باید با رعایت شئونات جمهوری اسلامی ایران بودن و مغایرتی با مصالح عمومی و مبانی فرهنگ عمومی نداشته باشد .

تبصره 1: موسسات و مراکز یاد شده صرفا به منظور آشنا ساختن ایرانیان با زبان و فرهنگ و هنر آن کشور معرفی مظاهر و علائق مشترک فرهنگی اتباع دو کشور با تصویب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس ضوابط و مقررات جمهوری اسلامی ایران را تاسیس میشوند.

تبصره 2: در صورتیکه اساسنامه و صورتجلسات به یکی از زبانهای خارجی نوشته شده باشد ترجمه رسمی آن در سه نسخه بایستی ضمیمه شود.

ماده 6 – پس از تکمیل پرونده و تایید مدارک تسلیمی و صدور مجوز ، موسسه یا مرکز فرهنگی بایستی با رعایت مقررات در اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری به ثبت برسد و نسخه ای از اساسنامه ثبت شده ممهور به مهر اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری به دبیرخانه فرهنگی و هنری خارجیان مقیم ایران صرفا از طریق اینگونه مراکز فرهنگی رسمی ثبت شده ممکن خواهد بود.

ماده 7: نظارت بر فعالیت اینگونه مراکز براساس آئین نامه نظارت و ارزشیابی مراکز و موسسات فرهنگی که به تایید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده است خواهد بود.

ماده 8: اشتغال کارکنان خارجی و ایرانی در اینگونه مراکز براساس قوانین و مقررات اشتغال اتباع بیگانه و قانون کار جمهوری اسلامی ایران و سایر مقررات مربوطه خواهد بود.

ماده 9: سایر مواردی که در این آئین نامه پیش بینی نشده بر طبق ضوابط و مقررات تاسیس موسسات و مراکز فرهنگی مصوب 8/8/75 شورای علی انقلاب فرهنگی و با رعایت قوانین و مقررات راجع به خارجیان مقیم ایران رفتار خواهد شد.

این آئین نامه که در 7 ماده و 5 تبصره در جلسه مورخ 28/11/75 هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده است و هرگونه تغییر مجدد در آن موکول به تصویب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد.

شماره 7581/ ت 26051 ه

29/3/1381

وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی-وزارت امور خارجه

هیأت وزیران در جلسه مورخ 22/3/1381 بنا به پیشنهاد شماره 32397/1 مورخ 22/11/1380 وزارت فرهنگ ورشاد اسلامی به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آیین نامه اجرائی تأسیس مراکز ‏انجمنها وکانونهای فرهنگی و هنری خارجیان مقیم ایران را به شرح زیر تصویب نمود:

آیین نامه اجرائی تأسیس مراکز ‏انجمنها وکانونهای فرهنگی و هنری خارجیان مقیم ایران

ماده 1: مجوز تاسیس مراکز و موسسات فرهنگی و هنری برای اشخاص حقوقی یا حقیقی موضوع ماده (4) ضوابط و مقررات تاسیس مراکز، موسسات، کانونها و انجمن های فرهنگی و نظارت بر فعالیت آنها مصوب 1375 شورای انقلاب فرهنگی با رعایت مقررات این آیین نامه صادر خواهد شد.

ماده 2: مراکز و موسسات یاد شده صرفا به منظور آشنا ساختن ایرانیان با زبان و فرهنگ و هنر آن کشور و معرفی مظاهر و علائق مشترک فرهنگی اتباع دو کشور در حوزه تمرکز تحقیقات پیرامون مطالعات مربوط به فرهنگ و تاریخ ایران با تصویب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی براساس ضوابط و مقررات جمهوری اسلامی ایران فعالیت می نمایند.

ماده 3: تشکیل و تاسیس مراکز و موسسات مذکور در ماده یک توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی خارجی که اقامت آنها براساس قوانین اقامت خارجیان در ایران از سوی وزارتخانه های امور خارجه و کشور مجاز شناخته شده و کارت اقامت معتبر یا تائیدیه از سوی وزارتخانه های یاد شده داشته باشند، مشروط به عمل متقابل بلامانع است.

تبصره – وزارتخانه های امور خارجه و کشور حسب مورد مرجع تائید مصلحت سیاسی و اقامت قانونی متقاضیان و وزارت اطلاعات مرجع بررسی صلاحیت متقاضیان می باشند.

ماده 4: متقاضیان تاسیس اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی که واجد شرایط پیش بینی شده در ضوابط و مقررات مصوب باشند، بایستی درخواست کتبی خود را که متضمن خلاصه ای از اهداف و موضوع فعالیت و برنامه های مورد نظر است با ذکر چگونگی اشتغال و نشانی کامل خود تسلیم دبیرخانه هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمایند.

تبصره – درخواست واصل شده از سوی مراکز، موسسات و سازمانهای خارجی می بایستی منضم به نسخه ای از اساسنامه ثبت شده موسسه یاد شده باشد که صحت آن به تائید وزارت امور خارجه رسیده است.

ماده 5: دبیرخانه هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی پس از اخذ تقاضا، مراتب را از مراجع ذی ربط (مندرج در تبصره ذیل ماده 3) استعلام می کند و پس از وصول پاسخ، مدارک لازم را از متقاضی یا متقاضیان دریافت خواهد کرد.

ماده 6: موسس یا موسسان و مدیر مسئول تشکیلات فرهنگی مورد تقاضا باید واجد شرایط زیر باشند:

1: داشتن مدرک کارشناسی یا معادل آن به تشخیص وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم تحقیقات و فناوری حسب مورد.

2: صلاحیت علمی، فرهنگی، هنری و تخصصی یا تجربه کافی متناسب با موضوع فعالیت.

3: داشتن 6 ماه سابقه موثر فعالیت در موسسات و مراکز فرهنگی داخل یا خارج از کشور

4: داشتن امکانات کافی مناسب با تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

5: دارا بودن 25 سال سن و متاهل بودن

6: محجور نبودن و عدم ورشکستگی به تقلب و تقصیر حسب اعلام مراجع ذی صلاح کشور متبوع و تائید سفارت جمهوری اسلامی ایران

8: داشتن جواز اقامت یا تائیدیه از سوی مراجع مذکور در تبصره ماده یک آیین نامه با قید تائید صلاحیت متقاضی یا متقاضیان و مدت فعالیت موسسه

ماده 7: مراکز فرهنگی موضوع آیین نامه بایستی پس از تائید صلاحیت و صدور موافقت اصولی از طرف هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی مدارک لازم مبنی بر دارا بودن شرایط مذکور در ماده 5 را به ضمیمه 3 نسخه اساسنامه و صورتجلسات انتخاب ارکان اصلی موسسه به دبیرخانه ارایه نمایند. مراکز یاد شده موظفند در اساسنامه تسلیمی الزام خود را به رعایت کامل قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران و ضوابط فرهنگی موجود اعلام نمایند و فعالیت آنها منطبق با شئونات جمهوری اسلامی ایران و مغایر با مصالح عمومی و مبانی فرهنگ عمومی نباشد.

تبصره – در صورتی که اساسنامه و صورتجلسات به یکی از زبانهای خارجی نوشته شده باشد، ترجمه رسمی آن در 3 نسخه بایستی ضمیمه شود.

ماده 8: پس از تکمیل پرونده و تائید مدارک تسلیمی و صدور مجوز، موسسه یا مرکز فرهنگی بایستی با رعایت مقررات در اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری به ثبت برسد و نسخه ای از اساسنامه ثبت شده مهر شده به مهر اداره کل مذکور به دبیرخانه هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی تسلیم شود و از تاریخ ثبت فعالیت موسسه یا مرکز فرهنگی مجاز شناخته می شود و اقدام به هر گونه فعالیت فرهنگی و هنری خارجیان مقیم ایران صرفا از طریق این گونه مراکز فرهنگی رسمی ثبت شده ممکن خواهد بود.

ماده 9: نظارت بر فعالیت این گونه مراکز براساس آیین نامه نظارت و ارزشیابی مراکز و موسسات فرهنگی که به تائید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده است، خواهد بود.

ماده 10: اشتغال کارکنان خارجی و ایرانی در این گونه مراکز براساس قوانین و مقررات اشتغال اتباع بیگانه و قانون کار جمهوری اسلامی ایران و سایر مقررات مربوط خواهد بود.

موضوعات پيشنهادي فعاليتهاي فرهنگي، هنري جهت انتخاب و درج در اساسنامه

بخش اول : فعاليتهاي عمومي

1-  گردآوري، تأليف، تدوين مقالات، ترجمه (غيررسمي) متون و كتاب به زبانهاي خارجي و يا بالعكس.

2- حروفچيني، ويرايش و تصحيح، تنظيم، طراحي و صفحه‌آرايي كتاب و نشريه.

3-  برگزاري جلسات در خصوص معرفي، بررسي و نقد كتاب و نشريه .

4- مشاركت در برگزاري همايش و سمينار و همكاري در برپايي نمايشگاه و جشنواره هاي فرهنگي هنري.

5- انجام مطالعات و تحقيقات در موضوعات متناسب با اهداف و فعاليتهاي مؤسسه و اجراي طرحهاي پژوهشي.

6- گردآوري و تدوين مجموعه‌هاي مستند دربارة مسائل فرهنگي، اجتماعي و تاريخي ايران و ساير كشورها.

7- طراحي و اجراي نظامهاي اطلاع‌رساني، طراحي سايت، بانكهاي اطلاعاتي و يا ايجاد كتابخانه براي سازمانها و مؤسسات در زمينه‌هاي فرهنگي هنري، علوم قرآني و معارف اسلامي.

8- گردآوري، تنظيم، تدوين و انتشار نمايه‌نامه و فهرستهاي موضوعي در زمينه‌هاي گوناگون.

9- عرضة و مبادله محصولات فرهنگي هنري داراي مجوز از قبيل: كتاب، مطبوعات، نوارهاي صوتي و تصويري ، سي دي، فيلمهاي ويدئويي و اقلام رايانه اي مجاز به ويژه در زمينه هاي معارف اسلامي و ادبيات فارسي.

10- برگزاري نشستهاي فرهنگي، ادبي، شعر و شاعران.

11- ارائه خدمات پيمان مديريت براي اجراي پروژه‌هاي فرهنگي هنري.

 

بخش دوم: فعاليتهاي خاص

الف- فعاليتهاي فرهنگي:

1- انجام فعاليتهاي انتشاراتي به‌منظور انتشار كتاب.(با اخذ مجوز لازم)

2- تهيه و توزيع كتاب در داخل و خارج از كشور.

3- تأسيس و تجهيز مراكز چاپ و نشر

4-  برگزاري نمايشگاههاي كتاب (عمومي و موضوعي)

ب- فعاليتهاي سينمايي و سمعي و بصري:

1- تهيه فيلمهاي تلويزيوني، ويدئويي، انيميشن و رايانه‌اي بلند و كوتاه اعم از داستاني، مستند، آموزشي، صنعتي و تاريخي متناسب با اهداف مؤسسه و مطابق با ضوابط مربوطه.

ج- فعاليتهاي مطبوعاتي و تبليغاتي:

1- انتشار نشريات تخصصي، ويژه‌نامه و نشريه داخلي.

2- تأسيس خبرگزاري در زمينه‌هاي عمومي و يا تخصصي.

3- مشاوره در اجراي برنامه‌هاي تبليغاتي و روابط عمومي.

4- تأسيس دفاتر نمايندگيهاي مطبوعاتي و ساير رسانه‌ها.

5- قبول نمايندگي و يا تأسيس دفاتر جهت توزيع نشريات و يا ايجاد فروشگاه براي عرضة مستقيم مطبوعات.

6- طراحي و برگزاري نمايشگاههاي مطبوعاتي عمومي و يا تخصصي.

7- تأسيس دفتر خدمات‌رساني به خبرنگاران و روزنامه‌نگاران.

د- فعاليتهاي هنري:

1- تأسيس نگارخانه و يا برگزاري نمايشگاههاي هنري.

2- برگزاري جشنواره‌هاي هنري.

3- برگزاري هنرهاي نمايشي.

4- تأسيس مركز تهيه و تكثير آثار صوتي و شنيداري.

5- تأسيس استوديوهاي صدابرداري.

6- اعزام گروههاي هنري و يا دعوت از آنان براي اجراي مراسم.

ه- فعاليتهاي آموزشي:

طراحي و برگزاري دوره‌هاي آموزشي مهارتي فرهنگي و هنري در حوزه هاي:

الف- هنرهاي تجسمي: نقاشي(پرتره- اجراي روي سطوح بزرگ مانند ديوار ساختمان)، طراحي، حجم سازي، گرافيك، نگارگري، خوشنويسي،عكاسي، گرافيك كامپيوتر، چهره سازي

ب- هنرهاي نمايشي در انواع:( عروسكي، كمدي و طنز، آئيني و مذهبي، تله تئاتر و نمايش ويژه گروههاي خاص(دانشجويي- بانوان و…)

كارگرداني ، بازيگري، نمايشنامه نويسي، طراحي صحنه، نورپردازي، صدابرداري،چهره آرايي، طراحي لباس، گريم و چهره پردازي

قرآني، نهج البلاغه، معارف اسلامي ،  ليتوگرافي، سفالگري، كتابداري،هنرهاي دستي، فيلمسازي،، تدوين، فيلمنامه نويسي، نورپردازي، چهره سازي، روزنامه‌نگاري، خبرنگاري، طراحي دكوراسيون، ويراستاري،روابط عمومي، طراحي و صفحه‌آرايي كتاب و نشريات، چاپ و صحافي، فيلمبرداري،  داستان نويسي، بررسي و نقدكتاب و …

نكات قابل ملاحظه در زمينه انتخاب زمينه هاي فعاليت:

 • حداكثر امكان موضوع فعاليتهاي انتخابي تا 10 مورد مي باشد.
 • موضوع فعاليتهاي انتخاب شده در بخش دوم در زمينه «فعاليتهاي خاص » مي بايست به شرط داشتن تجربه و سوابق كاري مؤثر و يا داشتن رشته تحصيلي مرتبط با موضوع درخواستي انتخاب گردد.
 • موسسه پس از اخذ مجوز لازم فعالیتهای خاص مصوب از مراجع مربوطه و با رعایت ضوابط و مقررات هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی مجاز به انجام فعالیتهای مذبور می باشد.

مدارك لازم جهت تكميل و ارائه:

1- تقاضاي تأسيس با ذكر دلايل توجيهي و  اعلام اهداف و زمينة اصلي فعاليت

2- تصوير تمام صفحات شناسنامه (يك نسخه)

3- تصوير آخرين مدرك تحصيلي يا معادل آن  (مدرك كارشناسي يا بالاتر)

4- تصوير گواهي انجام خدمت وظيفة عمومي و يا  ارائه برگ معافيت دائم (در مورد مشمولان)

5- اصل گواهي عدم سوء پيشينة كيفري مؤثر

6- عكس 4×3 جديد (4 قطعه)  (با درج نام و نام خانوادگي در پشت كليه عكسها)

7- اساسنامه (1 نسخه) به انضمام صورتجلسات  انتخاب اركان اصلي

8- تكميل پرسشنامه‌هاي  “درخواست تأسيس” و “مشخصات انفرادي”

9- ارائه سوابق فعاليتهاي فرهنگي هنري (متناسب با زمينة فعاليتهاي درخواستي)

شرايط و مدارك مورد نياز اعضاي هيأت مؤسس و مدير مسئول

رديف شرايط مدارك مورد نياز
1 تابعيت جمهوري اسلامي تقاضاي تأسيس با ذكر دلايل توجيهي و  اعلام اهداف و زمينة اصلي فعاليت
2 دارا بودن حداقل 27 سال تصوير تمام صفحات شناسنامه (يك نسخه)
3 داشتن مدرك كارشناسي يا معادل آن به تشخيص  مراجع ذي‌ربط تصوير آخرين مدرك تحصيلي يا معادل آن  (مدرك كارشناسي يا بالاتر)
4 انجام خدمت وظيفه عمومي و يا معافيت دائم تصوير گواهي انجام خدمت وظيفة عمومي و يا  ارائه برگ معافيت دائم (در مورد مشمولان)
5 نداشتن سوء پيشينة كيفري مؤثر و  برخورداري از حسن شهرت اصل گواهي عدم سوء پيشينة كيفري مؤثر
6 محجور نبودن و عدم ورشكستگي به تقلب و تقصير عكس 4×3 جديد (4 قطعه)  (با درج نام و نام خانوادگي در پشت كليه عكسها)
7 داشتن امكانات كافي مناسب به تشخيص وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامي اساسنامه (1 نسخه) به انضمام صورتجلسات  انتخاب اركان اصلي
8 صلاحيت علمي و تخصصي يا تجارب كافي متناسب با موضوع فعاليت (براي تقاضاي مراكز تك منظوره) تكميل پرسشنامه‌هاي  «درخواست تأسيس» و «مشخصات انفرادي»
9 داشتن سابقه مؤثر فعاليت در مؤسسات و مراكز فرهنگي  چند منظوره (براي متقاضي مراكز چند منظوره) ارائه سوابق فعاليتهاي فرهنگي هنري (متناسب با زمينة فعاليتهاي درخواستي)

شايان ذكر است كلية فتوكپي‌هاي مدارك از قبيل: شناسنامه، كارت پايان خدمت و …. بايد از كاغذ A5 كوچكتر نبوده و فتوكپي مدارك تحصيلي از يك صفحه كاغذ A4 بزرگتر نباشد و تمامي آنها با اصل مطابقت داده شده و توسط گيرندة مدارك عبارت يا مهر «رونوشت (يا تصوير) برابر اصل است» بر روي آنها زده و امضاء شود.

منبع:سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مجوز آموزشگاه مجازی

آخرین پروژه های انجام شدهفهرست پروژه های سال 99
آموزشگاه بورس خانه سرمایه
موسسه فن بیان بیشتر از یکنفر
آموزشگاه سینمایی امین زندگانی
آموزشگاه سینمایی شهر صدای پارسیان
آموزشگاه بازاریابی دکتر یحیی علوی
آموزشگاه موسیقی نی ریز
آموزشگاه زبان رنگین کمان
آموزشگاه زبان قاصدک سپید
آموزشگاه زبان یارا
آموزشگاه مالی رادین حساب

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد
آموزشگاه زبان کودکان برتر
آموزشگاه زبان رنگین کمان
آموزشگاه زبان آتیه سازان
آموزشگاه زبان گات
آموزشگاه تخصصی ریاضیات ویژن

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *